Spersonalizowany pogrzeb – co to takiego?
Planowanie pogrzebu powoli przestaje być tematem tabu. Coraz więcej osób myśli o tym, jak zaplanować swój własny pogrzeb lub pogrzeb bliskiej osoby, aby było to wydarzenie wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju.
W zjawisko personalizowania pogrzebu wpisuje się np. pogrzeb nawiązujący do wykonywanego za życia zawodu, np. policjant, żołnierz, strażak, gdzie oddaje się m.in. salwę honorową. Jest nią również ceremonia związana z zainteresowaniami zmarłego np. pogrzeb członka koła łowieckiego, gdzie odgrywany jest charakterystyczny sygnał muzyczny.
A jednak w stworzeniu niezapomnianej uroczystości można pójść o krok dalej. Można wyjść poza ramy tradycyjnej formy pochówku i konwencjonalnego ceremoniału.
Zacznijmy od tego, po co właściwie ludzie decydują się na personalizację pogrzebu.
Skąd pomysł na spersonalizowany pogrzeb?
Jedną z przyczyn planowania spersonalizowanej uroczystości pogrzebowej jest indywidualizm towarzyszący człowiekowi. Każdy z nas jest inny, różny, choć wszyscy jesteśmy podobni. Popularne w dzisiejszych czasach dążenie do indywidualizmu przejawia się w różnych obszarach naszego życia. Od własnego stylu w ubiorze, czy fryzurze, poprzez oryginalne hobby, po planowanie niezapomnianych wydarzeń, takich, jak urodziny, śluby, rocznice. U niektórych indywidualizm jest formą rywalizacji, dla innych chęcią wyróżnienia się, przedstawienia własnej osoby, jako niepowtarzalnej i wyjątkowej. Dla wielu osób poczucie indywidualizmu jest silnie związane z poczuciem wolności i niezależności. Personalizuje się już niemal każdą dziedzinę życia, czemu więc nie spersonalizować własnego pogrzebu?
Innym powodem odejścia od tradycyjnej ceremonii pogrzebowej, jest troska o bliskich i pragnienie pozostawienia w ich pamięci pozytywnych wspomnień. W polskiej tradycji pogrzeby kojarzą się z przygnębieniem, płaczem, ciemnymi kolorami oraz smutną muzyką. Coraz więcej osób pragnie, aby na ich pogrzebie było inaczej. Przejawia się to np. w życzeniu, aby uczestnicy pogrzebu ubrali się w jasne kolory lub prośbie o odegranie ulubionego utworu muzycznego o pozytywnym wydźwięku.
Unikalne pogrzeby odprawiane są często dla osób, które określały się, jako niewierzące lub wyznające alternatywne religie. Jeśli brak jest tradycyjnego religijnego scenariusza ceremonii pogrzebowej, można własną procedurę pogrzebu stworzyć na nowo. W takiej sytuacji wybór możliwości jest niemal nieograniczony. Niemal – ponieważ ogranicza je polskie prawo, które np. zabrania rozsypywania prochów w wybranym przez siebie miejscu. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Biuro Analiz Sejmowych są to jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów w Europie pod względem dowolności dysponowania prochami ludzkimi. W sytuacji, gdy życzenie rozsypania prochów we wskazanym, często ulubionym miejscu jest niemożliwe, zakłady pogrzebowe powinny wykazać się większą elastycznością w proponowaniu unikalnych rozwiązań na spersonalizowany pogrzeb.
Możliwości personalizacji pogrzebu
Czy polskie zakłady pogrzebowe są przygotowane na nową usługę, jaką jest pomoc w planowaniu spersonalizowanego pogrzebu? Niestety, nie. Nieliczne zakłady pogrzebowe oferują usługę planowania pogrzebu (tzw. funeral planning), która daje możliwość sporządzenia wytycznych i sfinansowania ceremonii pogrzebowej jeszcze za życia. Obserwując zakres usług domów pogrzebowych, ceremonię pogrzebową można wzbogacić najwyżej o występ muzyczny, indywidualną oprawę kwiatową, wypisanie własnej sentencji na klepsydrach czy pamiątkowe obrazki rozdawane uczestnikom pogrzebu. Wszelkie dodatkowe życzenia zmarłego rodzina musi zrealizować we własnym zakresie.
A szkoda, bo takie udogodnienia stanowiłyby dodatkową usługę dla zakładu pogrzebowego. Przedstawiłyby też dom pogrzebowy, jako nowoczesny, idący z duchem czasu.
Przyszłość pogrzebów personalizowanych
Przewiduje się, że w najbliższych latach popularność unikalnych pogrzebów będzie wzrastać. W jaki sposób zakład pogrzebowy powinien przygotować się na nietypowe pytania i prośby klientów?
Z pewnością warto rozszerzać swoje sieci kontaktów biznesowych o nowych producentów trumien i urn. Najwyższa pora dowiedzieć się, którzy z nich oferują możliwości personalizacji swoich produktów oraz jakie nowości planują wprowadzić w najbliższym czasie.
Warto również zainwestować w rozwój swój i swoich pracowników. Przykładem mogą być szkolenia florystyczne, które pozwolą na jeszcze lepsze dopasowanie usługi oprawy kwiatowej do indywidualnych preferencji klientów.
Zakład pogrzebowy powinien współpracować z profesjonalnym Mistrzem Ceremonii Pogrzebowej, który będzie w stanie przygotować uroczystość na indywidualne życzenie. Uwzględni on i wkomponuje w uroczystość pogrzebową wybrane utwory muzyczne, ulubioną poezję, pokazy zdjęć i filmów przedstawiające osobę zmarłą lub odtworzenie specjalnego nagrania przygotowanego na tę okoliczność przez zmarłego jeszcze za życia.
Warto utrzymywać kontakty z innymi przedsiębiorcami z branży pogrzebowej, poprzez uczestnictwo w kongresach i targach funeralnych lub przez internet, np. naszą grupę na Facebooku dla przedsiębiorców pogrzebowych. Można tam dzielić się doświadczeniami i pomysłami na spersonalizowany pogrzeb z innymi.
A przede wszystkim warto być otwartym na to, czego oczekują klienci i nie zamykać się na nawet najbardziej nietypowe prośby. W końcu to przedsiębiorca pogrzebowy powinien być osobą, która najlepiej zna trendy funeralne i jest w stanie doradzić w skorzystaniu z różnych rozwiązań swoim klientom.